INFORMACJA DOTYCZĄCA REJESTRACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ - CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
1 lipca 2011r. została uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, zwana w skrócie CEIDG, a która prowadzona jest przez Ministerstwo Rozwoju (wcześniej Ministerstwo Gospodarki).
Zasady funkcjonowania CEIDG regulują przepisy rozdziału 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2011 r. wszystkie gminy zobowiązane były do przeniesienia Ewidencji Działalności Gospodarczej z zasobów gminnych do CEIDG. Dotyczyło to jednak tylko tych wpisów, które były aktywne (lub zwieszone) oraz przedsiębiorców wykreślonych z ewidencji z datą nie wcześniejszą niż 1 lipca 2011.
Z dniem przeniesienia do CEIDG, Wójt Gminy przestał być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy którego wpis przeniesiono.
Natomiast dokumenty przedsiębiorców wykreślonych z ewidencji działalności gospodarczej przed 1 lipca 2011r. oraz dokumenty „historyczne” dotyczące przedsiębiorców przeniesionych do CEIDG, nadal pozostają w dotychczasowych zasobach i w takich przypadkach to gmina jest właściwa do udzielania informacji o historii danego wpisu.
Obowiązującym wnioskiem na wszystkie procedury ewidencyjne (wpis, zmiana we wpisie, zawieszenie, wznowienie oraz wykreślenie) jest wniosek CEIDG-1 – można go pobrać na stronie internetowej: www.ceidg.gov.pl (zakładka formularze i instrukcje), Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Zaniemyśl.
I. Rejestracja działalności gospodarczej osób fizycznych, którzy chcą rozpocząć działalność, dokonuje się poprzez następujące procedury:
Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można dokonać w dwojaki sposób, tzn. wniosek o wpis do CEIDG można złożyć:
II. W przypadku złożenia wniosku o wpis do CEIDG w urzędzie gminy:
1. Należy wypełnić wniosek CEIDG-1 komputerowo lub długopisem – pismem wyraźnym, bez poprawek i skreśleń;
2. Wniosek może być wypełniony na stronie internetowej: www.ceidg.gov.pl za pomocą kreatora, następnie należy go wydrukować, podpisać i przynieść do gminy;
3. Przy złożeniu wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca powinien posiadać dowód osobisty;
4. Złożony wniosek CEIDG-1 w gminie zostaje przekształcony na formę dokumentu elektronicznego, opatrzony podpisem elektronicznym pracownika gminy i wysłany do CEIDG.
5. Przedsiębiorca po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG otrzymuje dokument potwierdzający złożenie wniosku w gminie.
6. Przedsiębiorca nie otrzymuje zaświadczenia z gminy, gdyż zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zaświadczenie o wpisie do CEIDG ma formę dokumentu elektronicznego lub wydruku ze strony internetowej CEIDG.
7. Nadanie numeru REGON dla przedsiębiorcy dokonuje się automatycznie przez Urząd Statystyczny. Numer ten pojawia się na wpisie widocznym na stronie CEIDG. Jeśli przedsiębiorca chce posiadać dokument w wersji papierowej o nadaniu numeru REGON, powinien zgłosić się do Urzędu Statystycznego.
8. Dane przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wpis są weryfikowane przez CEIDG, a informacja o niezgodności danych jest wysyłana do przedsiębiorcy drogą elektroniczną - dlatego ważne jest wskazanie we wniosku adresu poczty elektronicznej.
9. Pojawienie się wpisu na stronie internetowej CEIDG jest równoznaczne z formalnym zakończeniem procesu rejestracji działalności gospodarczej.
10. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy zgłosić się do oddziału ZUS lub KRUS, celem zgłoszenia do ubezpieczeń.
11. Jeśli przedsiębiorca chce być płatnikiem VAT lub zarejestrować kasę fiskalną, bez zbędnej zwłoki winien zgłosić się do właściwego Urzędu Skarbowego.
III. Procedury rejestracji - wpisu w zakresie zmian we wpisie, zawieszeń i wznowień działalności gospodarczej oraz wykreśleń, dokonywane są w ten sam sposób jak przy nowym wpisie.
IV. Potwierdzenia wpisu w CEIDG
Obecnie, dane i informacje o przedsiębiorcy (z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania – o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej), są udostępnione na stronie internetowej CEIDG. Dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne. www.ceidg.gov.pl
UWAGA!!!!
Zgodnie z art. 38 ust. 4 i 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:
Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl
V. Informacje końcowe
Wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania CEIDG, mogą Państwo uzyskać na stronie www.ceidg.gov.pl oraz poprzez Punkt Informacyjny – Centrum Pomocy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dostępny pod numerem telefonu:
Infolinia 801 055 088 (22 100 20 79 - z telefonów komórkowych),
czynna w godzinach 7.00 - 17.00.
Informację można uzyskać także przez Live Chat tj. rozmowę tekstową z konsultantem z CEIDG Centrum Pomocy WWW.CEIDG.GOV.PL